Ljekovito bilje » Č » Čuvarkuća
Latinski naziv: Alliaria petiolata L.
Drugi nazivi: češnjeva trava, lučica
Čuvarkuća (Sempervivum tectorum) je višegodišnja biljka iz porodice Crassulaceae. Zovu je brojim imenima: Gromovna trava, Gromovik, Vazdaživ, Cmilić, Glavotoć. Uzgaja se uglavnom kao ukrasna biljka, a ima i ljekovito djelovanje. Čuvarkuća je trajna biljka s debelom lisnom rozetom. Iz sredine se razvija cvjetna, liskama pokrivena stabljika visine do 30 cm. U lažnom šticu poredani su cvjetići zvjezdastog oblika, svijetlocrvene boje, a u nekih podvrsti, crveno-ljubičaste ili žute boje.
Čuvarkuća sadrži jabučnu i mravlju kiselinu, soli, vosak, sluz, šećer, gumu i mineralne sastojke. Cvate u srpnju i kolovozu. Raste po krovovima, stijenama, zidovima. Biljke su veoma skromne i nemaju gotovo nikakvih zahtjeva.
Ljekoviti dio biljke
Sabiru se listovi, ljeti, za vrijeme cvatnje. Ljekovitost dolazi od sadržaja jabučne i mravlje kiseline. Ni danas nije potpuno istražena biljka, i uglavnom se koristi u narodnoj medicini.
Čaj potiče izlučivanje mokraće, a kod proljeva zatvara. Pomaže kod jake mjesečnice i krvave dizenterije. Uvarak se može upotrijebiti kod upale uha i iscjetka iz uha. Uzmemo list, zgnječimo ga, istisnemo kapljice u uho i potom uho pokrijemo komadićem vate. Kurje oči, bradavice, sunčane pjege nakapamo sokom u više navrata. Također i otvrdnuća; ona će tako omekšati i nestati. Od listova načinimo obloge za bubuljičavu kožu sklonu svrbežu. Sok liječi i opekline i ubode insekata.
Listove čuvarkuće pržimo polako na masti; tako dobivamo mast koju možemo upotrebljavati kod opeklina, rana, nagnječenja i modrica.
Preventiva protiv malignih bolesti, dizanje imuniteta
uzeti 500 g čistog lista čuvarkuće i samljeti ga, zatim ga preliti sa 1/2 l čistog 96% alkohola. Kada ostaci lisća pobijele u alkoholu, dodati 250 g kave od cikorije, 400 g meda u saću, 50 g propolisa i 0,7 l dobrog domaćeg crnog vina. Sve dobro izmiješati, sipati u tamnu flašu i hermetički zatvoriti. Ostaviti na tamno i hladno mjesto da fermentira (najmanje 15 dana), zatim procijediti.
Uzima se prvih 5 dana 3 puta dnevno po 1 čajna žličica prije jela, a poslije toga na jedan sat prije jela po jedna jušna žlica daljnih 55 dana.
Mast: U 300 grama tople, tekuće svinjske masti umiješati pregršt svježih, usitnjenih listova i ostaviti stajati preko noći. Ujutro smjesu ponovno zagrijati, procijediti i naliti u za to pripremljene posudice. Mast pomaže kod ozljeda, modrica, nagnječenja, uboda insekata, fistula i gnojnih rana koje dugo ne zarašćuju.
Sirup od čuvarkuće: 100 g listova čuvarkuće, 100 g šećera, 100 g meda. Svježe listove samljeti i pomiješati sa šećerom. Kad se šećer rastopi, umiješati med. Uliti u staklenku i čuvati u hladnjaku. Uzimati 2 puta dnevno po jednu žlicu sirupa za jačanje organizma i kod srčanih tegoba.
Svježe iscijeđen sok ili zdrobljeni listovi stavljaju se kao oblog kod uboda insekata (osa, pčela, komaraca), opeklina, raspucane i oštećene kože, herpes zostera (pojasastog osipa), hemeroida. Sok uklanja tegobe ako se stavlja na mjesta grčeva na nogama ili na bolna mjesta nastala uslijed gihta. Kod oslabljenog sluha, izazvanog skrućenim žutim sekretom, kapa se svježi sok listova u uho jer rastvara taj sekret. Kurje oči, bradavice i sunčane pjege također se suzbijaju svježim sokom. U staroj Grčkoj čuvarkuća je slovila kao afrodizijak pa su je žene stavljale svojim muževima u piće. Suvremena istraživanja usmjerena su na istraživanje polisaharida iz soka čuvarkuće jer im se pripisuje djelovanje na imunološki sustav i prevenciju kanceroznih oboljenja. Bjeloruski stručnjaci preporučuju svježi sok s medom kod srčanih mana, a proizvode se i homeopatski preparati čuvarkuće koji se koriste kod gnojne upale zubnog mesa i upale grla.
Komentar Zdravko, 15/10/2014 8:16pm (4 years ago)
1/2 kg čuvarkuće samljeti, dodati pol kg meda domaćeg, zatvoriti u staklenku 7 dana i uzimati po 2 žlice te smjese tko ima ciste na jajnicima, meni pomoglo
Komentar Uma, 29/05/2014 8:49pm (5 years ago)
RSS feed za komentare ove stranice | RSS feed za sve komentare
Podaci dostupni na portalu CroMaps - zdravstveni vodič ne mogu biti zamijena za stručno medicinsko mišljenje ili liječnički pregled. CroMaps - zdravstveni vodič i Branka Poljak nisu i ne mogu biti odgovorni za provizorno postavljenu dijagnozu i liječenje na osnovi podataka dostupnih na ovom portalu. Brigu o vlastitom zdravlju povjerite isključivo liječniku.